فروتنگستن چیست

تنگستن عنصری شیمیایی با نماد شیمیایی W و عدد اتمی ۷۴ است. تنگستن فلزی کمیاب و گران بهاست که در طبیعت تقریباً به صورت خالص یافت نمی‌شود، بلکه فقط می‌توان ترکیبات آن را با سایر عناصر پیدا کرد. این عنصر در سال ۱۷۸۱ میلادی شناسایی و در سال ۱۷۸۳ برای اولین بار به عنوان یک فلز خالص جداسازی شد.

 

اولین محصول تولید شده کنسانتره ی اکسیدی تنگستن است که این محصول از اکسیداسیون تنگستن کارباید و کامپوزیت‌های آن تهیه‌ شده است و ماده اولیه مورد نیاز این واحد برای تولید محصولات و ترکیبات شیمیایی مربوط به تنگستن است. ویژگی بسیار مهم این محصول در این است که عیار تنگستن آن بالاتر از کنسانتره ی معدنی بوده و فاقد آلودگی‌های مضر می‌باشد.

 

تنگستن در حالت خام و غیر خالص، یک فلز سخت خاکستری و فولادی رنگ است که ترد بوده و کار کردن بر روی آن دشوار است. اگر این فلز به قدر کافی خالص سازی شود، سختی خود را حفظ کرده، (سختی آن چندین برابر فولاد است) و شکل پذیرتر می‌شود به گونه ای که می‌توان بر روی آن به راحتی کار کرد.

 

تنگستن در فولاد فريت زا و كاربيد زاي بسيار قوي است. سختي پذيري را افزايش مي دهد و كاربيد هاي مقاوم در برابر سايش ايجاد كرده و بالاخص از افت سختي در دما هاي بالا كه امري رايج در نوك ابزار است جلوگيري مي كند. تنگستن خواص مکانیکی مناسبی در دمای بالا و پایین ترین ضریب انبساط گرمایی را دارد مقادیر کمی از تنگستن سختی پذیری آستنیت را شدیداً افزایش داده و از طریق تشکیل محلول جامد فریت را تا حد متوسطی افزایش می دهد.

 

میله‌های آلی تنگستن  و Anviloy ۱۱۵۰ از پودر فلزی در یک دمای خاص ساخته شده است، با استفاده از فن آوری متالورژی پودر با درجه حرارت بالا تولید می‌شوند. نوار آلیاژ تنگستـن دارای ضریب انبساط حرارتی پایین، هدایت حرارتی خوب و خواص مواد خوب است. در دمای بالا، میله آلیاژ تنگستـن، ماده‌ای با نقطه ذوب بالا و ضریب انبساط حرارتی کم است. اضافه کردن اجزای آلیاژی تنگستـن، ماشینکاری، سختی و لحیم کاری را بهبود می‌بخشد. خواص مواد بر اساس تولید تنگستن میله‌های آلیاژی برای از بین بردن مشکلات درمان حرارت مرتبط با مواد ابزار دیگر است

 

افزودن فرو تنگستن سختی سختی آلیاژ ها رو بدون قابلیت شکست آن افزایش میدهد و هدایت الکتریکی آن را افزایش میدهد.

محصول حاصل در شرایط پابدار طبیعی است و خطر هرگونه انفجار را در فرم اصلی آن از بین میبرد . در نوع گرد ریز حطر بالای انفجار وجود دارد . اما فشار مثبت اندک هرگونه خطر انفجار را از بین میبرد.همچنین میتوان با اسید واکنش داده وگار قابل هیدورژن را تولبد کند

 

فرو تنگستن

تنگستن با نقطه ذوب ۳۴۱۰ از عناصر واسطه می باشد و بعد از کربن بالاترین نقطه ذوب را دارا میباشد این عنصر برای اولین بار درسال ۱۸۴۷ مورد استفاده قرار گرفت، اما درسال ۱۸۹۸ با کشف اینکه فولاد محتوی آن برای برش سریع سایر فولادها می تواند استفاده شود، مانند یک آلیاژ مورد استفاده عمومی قرار گرفت، به طوری که امروزه یک آلیاژ فلزی با اهمیت محسوب میشود.

 

Captureمعروف ترین کارخانه تولیدی این فرو آلیاژ شرکت ترا ی باخر اتریش است که چندسالی است تولید    فرو تنگستن تعطیل شده است  . شایان توجه است که  فرو تنگستن اصولا برای ساخت فولادهای تنومند و تیغه های برشی کاربرد فراوانی دارد .