ساکنان شهر کبک هنوز با پیامدهای شکستن دایک در سال 2019 و سیل دست و پنجه نرم می کنند.

سیلوی بچارد تنها شش ماه بود که صاحب خانه کوچک آجری اش بود که همسایه اش در شب 27 آوریل 2019 در خانه اش را کوبید.

دایکی که دریاچه دو کوه را مهار می کرد شکسته شده بود و سیلاب به سمت خانه او سرازیر شده بود.

بچارد اخیراً به یاد می آورد: “او گفت “سیلوی، ما باید تخلیه شویم، دایک از بین رفته است. ما در حال سیل هستیم.”

چهار سال پس از سیل که بیش از 6000 نفر از ساکنان Saint-Marthe-sur-le-Lac را تخلیه کردند و به صدها خانه آسیب رساند، خشم بسیاری از ساکنان وجود دارد که می گویند هنوز از مشکلات مالی و مالی رنج می برند. پیامدهای عاطفی

در اوایل ماه جاری، یک شکایت دسته جمعی علیه شهرداری و استان به نمایندگی از آسیب دیدگان سیل مجاز به حرکت به جلو شد.

بچارد روزهای پس از نقض حقوق بشر را به یاد می آورد، زمانی که نیروهای مسلح یا پلیس او را با قایق به خیابان های سیل زده شهر در شمال غربی مونترال می بردند تا چند وسیله را بازیابی کنند. او گفت که وقتی بالاخره توانست برگردد، 11 روز بعد، صحنه “جهنم” بود.

در حالی که طبقه همکف به اندازه کافی بلند بود که از آن در امان بود، زیرزمین او با پنج فوت آب راکد پر شده بود و اتاق نشیمن، دو اتاق خواب و تمام عکس‌ها، لباس‌ها و وسایل شخصی‌اش را ویران کرده بود.

او در مصاحبه ای گفت: «هر چیزی که در زندگی ام جمع کرده بودم آنجا بود.

افرادی که در اطراف سطوح بالای آب ایستاده اند کیسه های شن و خاک را داخل آن می ریزند.
پس از شکسته شدن دایک طبیعی در Sainte-Marthe-sur-le-lac، Que. توسط دریاچه دو کوه، برخی از مردم سعی کردند در تلاش برای بستن کانال 50 متری که باز شده بود، کیسه های شن و خاک بریزند. (رادیو کانادا)

ریچارد لاوزون، یکی دیگر از ساکنان سنت مارث، نیز شاهد بود که برنامه های زندگی او با سیل سال 2019 از بین رفت. لاوزون دو خانه در جامعه داشت: یکی برای خودش و دیگری که برای والدین سالخورده اش در نظر گرفته شده بود.

یک خانه بر اثر سیل تخریب شد. دیگری را پس از خسته شدن از آنچه که به عنوان عدم پاسخگویی دولت های شهرداری و استانی به سؤالات مربوط به جبران خسارت تعمیرات توصیف می کند، با ضرر فروخت.

لاوزون که اکنون در شهر دیگری مستاجر است، می‌گوید: «تمام زندگی‌ام را کار کردم تا چیزی از خودم داشته باشم، و در پایان متوجه شدم که هیچ چیز ندارم.

لاوزون شاکی اصلی در این دعوای دسته جمعی است که ادعا می کند مقامات می دانستند که دایک ممکن است بشکند و به اندازه کافی سریع برای جلوگیری از آن اقدام نکردند. هنوز بر اساس حقایق قضاوت نشده است.

Lauzon گزارشی در سال 2017 توسط شرکت خصوصی Axio Environnement استناد می کند که نشان می دهد برای مقابله با اثرات فرسایش و جلوگیری از پارگی تعمیرات قابل توجهی مورد نیاز است. “[The dike] مورد غفلت قرار گرفت و یک روز یا آن روز قرار بود این اتفاق بیفتد.”

مسئولان در گذشته گفته اند که شهردار شهر درخواست ارزیابی زیست محیطی کرده است و انتظار می رود که کار به زودی با شکستن دایک آغاز شود. فرانسوا لگو، نخست‌وزیر فرانسه در آن زمان گفت که هیچ‌کس باور نمی‌کرد که این وضعیت در خطر قطعی قریب‌الوقوع باشد.

وکیلی که ریاست دعوای گروهی را بر عهده دارد می گوید که هنوز رقم دلاری را برای این ادعا نهایی نکرده است. اما او می‌خواهد اطمینان حاصل کند که هزینه تعمیرات یا از دست دادن خانه‌هایشان و همچنین سایر آسیب‌هایی که متحمل شده‌اند، از جمله روانی، به ساکنان پرداخت می‌شود.

در حالی که بسیاری از ساکنان غرامت استانی برای خسارت وارده به خانه های خود دریافت کردند، لاوزون گفت که این غرامت برای پوشش کامل هزینه کافی نیست. او گفت 131000 دلار برای خانه ویران سه خوابه اش داده شده است، رقمی که او آن را “مسخره” می خواند.

هنوز به دنبال جبران است

امروز محله نشانه هایی از اتفاقات رخ داده را نشان می دهد. زمین‌های خالی در میان خانه‌های قدیمی‌تر که هنوز پابرجا هستند و خانه‌های تازه‌ساز قرار دارند.

دایکی که دریاچه را عقب نگه می دارد، با یک مسیر پیاده روی در بالا و طرف های شیب دار که از یک طرف صخره های بزرگ و از طرف دیگر چمن دارد، بازسازی شده است. در بازدید اخیر، آب‌های قهوه‌ای تقریباً تا نیمه از کنار دایک، نه نزدیک به بالا، اما همچنان بسیار بالاتر از خانه‌هایی که در سمت دیگر نشسته‌اند، می‌چرخید.

زمانی یکی از زمین های خالی خانه ای بود که خوزه آرس با خانواده جوانش در آن زندگی می کرد.

او در یک مصاحبه تلفنی گفت که در ابتدا به نظر نمی رسید که خانه در اثر سیل آسیب زیادی دیده باشد. اما سال بعد، به دلیل آنچه مهندس بعداً به او گفت آسیب آب و همچنین حرکت زمین که ناپایدار شده بود، ترک‌هایی در سرتاسر فونداسیون ظاهر شد.

آنچه در پی آمد، رفت و آمد سه ساله با شهر بر سر آینده خانه بود که در نهایت به این نتیجه رسید که باید تخریب شود. او گفت که سلامت روانش در هنگام برخورد با پیمانکاران، مهندسان و مقامات دولتی در حالی که تلاش می‌کرد تا کار کند، پسر کوچکش را بزرگ کند و از شریک زندگی‌اش مراقبت کند، آسیب دید.

هنگامی که تابستان گذشته مجوز تخریب صادر شد، تنها چیزی که او احساس می کرد تسکین بود.

او گفت: “فکر می‌کردم احساساتی باشم، زیرا اولین خانه من بود، جایی که پسرم در آن به دنیا آمد. خاطرات زیادی وجود دارد.” اما آنچه بزرگتر بود رهایی از همه اینها بود.»

بچارد به نوبه خود 40000 دلار برای بازسازی خانه اش هزینه کرد تا خانه اش قابل سکونت باشد. در حالی که او در نهایت 50,000 دلار غرامت از استان دریافت کرد، گفت که این برای بازگرداندن خانه اش به حالت قبلی کافی نیست و استرس روحی که باعث شده او یک سال از کار خود را ترک کند، در نظر گرفته نشده است.

او علاقه‌ای به اقدام دسته جمعی نداشت، بنابراین تصمیم گرفت با گروه دیگری از ساکنان متحد شود تا یک وکیل برای گرفتن غرامت از شهر و استان استخدام کند. او گفت که امیدوار است 150000 دلار جایزه دریافت کند.

سال گذشته، بچارد خانه خود را فروخت. از آن زمان او به یک عشایر تبدیل شده است و زمان خود را بین خانه دوستان و سفر تقسیم می کند. به جای خرید یک خانه دیگر، او تصمیم گرفت RV خود را ارتقا دهد.

او گفت: “اگر در لبه دریاچه باشم و آب بالا بیاید، می توانم آنجا را ترک کنم.”