ال نینو و گرم شدن اقیانوس اطلس چه معنایی برای فصل طوفان 2023 می تواند داشته باشد

اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده (NOAA) در چشم انداز طوفان اقیانوس اطلس خود برای فصل آینده 2023 که روز پنجشنبه منتشر شد، 12 تا 17 طوفان نامگذاری شده – که پنج تا نه تای آنها تبدیل به طوفان خواهند شد – پیش بینی کرده است.

این می تواند یک فصل متوسط ​​در حوضه اقیانوس اطلس در نظر گرفته شود، اما به دلیل دو عامل رقابتی که می تواند فصل را به یک سو تغییر دهد، در ماه های آینده کمی بیشتر از حد معمول عدم اطمینان وجود دارد.

NOAA یک شانس متوسط ​​40 درصدی برای یک سال عادی و 30 درصد احتمال یک فصل بالاتر از نرمال و پایین تر از نرمال را پیش بینی می کند.

تغییر الگوهای باد ناشی از رویدادهای آب و هوایی ال نینو و لانینیا تأثیر زیادی بر فعالیت طوفان در اقیانوس اطلس دارد، حتی اگر این رویدادها در شرق اقیانوس آرام، هزاران مایل دورتر از هر طوفان در حال توسعه رخ دهد.

پس از یک رویداد طولانی La Niña، اتفاق نظر خوبی وجود دارد که ال نینو در شرق اقیانوس آرام در حال توسعه است. با این حال سوالات بزرگی در مورد اینکه این رویداد تا زمانی که وارد ماه های کلیدی آگوست، سپتامبر و اکتبر شویم، چقدر قوی خواهد بود، باقی می ماند.

NOAA احتمال وقوع یک فصل طوفان تقریباً متوسط ​​را 40٪ پیش بینی می کند.
NOAA احتمال وقوع یک فصل طوفان تقریباً متوسط ​​را 40٪ پیش بینی می کند. (رایان اسنودون/سی‌بی‌سی)

هنگامی که یک رویداد ال نینو با آب سردتر در اقیانوس آرام در جریان است، برش باد قوی تری بر فراز دریای کارائیب و اقیانوس اطلس گرمسیری رخ می دهد. این برش باد می تواند توسعه و رشد طوفان های گرمسیری و طوفان ها را سرکوب کند.

یک اقیانوس اطلس گرم

از سوی دیگر، ما در مناطق گرمسیری اقیانوس اطلس آب‌های بسیار گرمی داریم که در ماه می گرم‌تر از حد متوسط ​​هستند. دمای سطح دریا از منطقه کیپ ورد تا دریای کارائیب و تا خلیج مکزیک یک تا سه درجه بالاتر از میانگین است.

دو عامل متضاد برای فصل آینده وجود دارد.  دمای گرمتر از متوسط ​​اقیانوس اطلس و ال نینو در حال توسعه در شرق اقیانوس آرام.
دو عامل متضاد برای فصل آینده وجود دارد. گرمتر از میانگین دمای اقیانوس اطلس و ال نینو در حال توسعه در شرق اقیانوس آرام. (رایان اسنودون/سی‌بی‌سی)

آب گرم اقیانوس سوختی است که سیستم‌های استوایی برای توسعه و رشد قوی‌تر به آن نیاز دارند، بنابراین گرم‌تر از حد معمول اقیانوس اطلس می‌تواند عامل بزرگی در فصل آینده باشد، به خصوص اگر رویداد ال نینو کمی شروع شود.

یکی دیگر از عوامل موجود فصل باران های موسمی غرب آفریقا خواهد بود که انتظار می رود فعال باشد.

مناطق وسیعی از رعد و برق که در سواحل آفریقا می‌روند، دانه‌های سیستم‌های گرمسیری هستند، به‌ویژه زمانی که در آب اقیانوس‌ها که گرم‌تر از حد معمول است، می‌چرخند.

دمای سطح دریا در سراسر اقیانوس اطلس گرمسیری گرمتر از حد متوسط ​​است
دمای سطح دریا در سراسر اقیانوس اطلس گرمسیری گرمتر از حد متوسط ​​است که با نواحی نارنجی، قرمز و قهوه ای مشخص می شود. (WeatherBell Analytics)

فقط یک طوفان طول می کشد

مهم است که به یاد داشته باشید که طوفان های مخرب می توانند در هر فصل طوفانی رخ دهند، حتی در فصلی که به طور کلی طوفان های کمتری دارد.

در حالی که ما در نهایت نمی توانیم بگوییم این طوفان ها کجا و چه زمانی رخ خواهند داد، اما می دانیم که ماه سپتامبر از نظر تاریخی فعال ترین ماه است.

طوفان در ماه سپتامبر در اقیانوس اطلس به اوج خود می رسد.
فصل طوفان در ماه سپتامبر در اقیانوس اطلس به اوج خود می رسد. (NOAA)

با توجه به خسارات ناشی از طوفان‌های پسا گرمسیری فیونا و دوریان که در اینجا در اقیانوس اطلس کانادا در ذهن ماست، ما واقعاً نیازی به یادآوری اینکه چقدر این طوفان‌ها می‌توانند مخرب باشند، نداریم.

چشم انداز طوفان یادآور خوبی است که زمان آماده شدن و آماده شدن به سرعت فرا می رسد.

داستان های برتر بیشتر