طرز کار دستگاه اکسیژن ساز

در قسمت خروجی اکسیژن دستگاه، لیوان مانومتر است که اکسیژن خروجی از داخل آن عبور کرده و مرطوب میگردد. لولههای اکسیژن بسیاری از اکسیژن سازها نیز به اندازهی کافی بلند هستند و اجازهی تحرک را به بیمار میدهند. با پیشرفتهتر شدن تکنولوژی و ورود تجهیزات پزشکی به منازل بیماران جهت سهولت در نگهداری بیمار در منزل، دستگاه اکسیژن ساز خانگی یکی از مهمترین دستگاههای تولید شده بدین منظور است. اکسیژن ساز پرتابل از همان مکانیزم عمومی تولید اکسیژن استفاده مینماید و لی تفاوت آن در کوچک بودن اندازه و وزن دستگاه و نیز مجهز بودن به باتری شارژی داخلی است. اکسیژن ساز پرتابل وسیله دیگری است که جهت استفاده بیمار در بیرون از منزل طراحی و تولید گردیده است. بیماران حاد ریوی و یا سرطانی و یا تخریب ریه و نیز موارد بیماریهای تهاجمی مانند ALS و MS و یا بیماران منتظر پیوند ریه با تخریب بالای 60 درصد ریه باید از دستگاههای اکسیژن ساز با ظرفیت 7 تا 10 لیتر در دقیقه استفاده نمایند.

به روش تقطیر سرمایشی، هوا را در یک برج سرد می کند.

۱۳- دستگاه های اکسیژن ساز به گونه¬ای طراحی شده اند که بتوانند در ۷ روز هفته ۲۴ ساعت روشن باشند اما برای بیشتر استفاده کردن از دستگاه بهتر است پس از گذشت ۷-۸ ساعت دستگاه به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه خاموش شود. برای تصفیه هوا از فیلترهای محتلفی استفاده میشود. دستگاه اکسیژن ساز به روش تقطیر سرمایشی، هوا را در یک برج سرد می کند. یک دسته از آن ها که با جریان برق شهر کار می کنند و از وزن بیشتری نیز برخوردارند به انواع خانگی معروف اند. اگر در پی جواب این سوال هستید که این کار چه فایده ای دارد باید به شما بگوییم که این دستگاه در بسیاری از موارد پزشکی به کار می رود. برای این که این نیاز دستگاه های اکسیژن ساز برطرف شود، از فرایند جذب نوسان خلا( VSA) استفاده می شود. نسبت نیتروژن به اکسیژن آن تقریباً 4 به 1 است؛ در نتیجه در حالت عادی در ازای هر باری که نفس می کشیم، 4 برابر چیزی که بقای ما را تضمین کرده ت(اکسیژن) و سوخت مورد نیاز را به بدن ما می رساند، نیتروژن جذب خود بدن می شود. با یک تماس تجهیزات و لوازم پزشکی مورد نیاز خود را با قیمت مناسب درب منزل تحویل بگیرید.

مرکز خدمات پرستاری ارسطو برای بیمارانی که توانایی خرید این دستگاه را بطور دائم ندارند اجاره اکسیژن ساز را پیشنهاد می کند.این مرکز این اجاره اکسیژن ساز ۵ لیتری و ۱۰ لیتری را بصورت ماهانه و ۱۵ روزه با قیمتی مناسب ارائه می دهد. دستگاه اکسیژن ساز نایدک دارای سیستم اخطار به منظور اعلام اخطار های دستگاه است. برای بیمارانی که دارای بیماری های تنفسی از قبیل آسم حاد و مزمن و اختلالات غیر حاد تنفسی هستند، دستگاه هایی با ظرفیت تولید 3 یا 5 لیتر اکسیژن در دقیقه بسیار مناسب است. اگر در نسخه پزشک میزان نیاز به اکسیژن مشخص نشده است( برحسب لیتر در دقیقه) احتمالا اکسیژن سازی با ظرفیت 5 لیتر مناسب حال شما خواهد بود، با این حال اگر بر اساس نسخه پزشک به اکسیژن سازی با میزان اکسیژن دهی 8 تا 10 لیتر در دقیقه نیاز باشد باید دستگاهی بزرگتر و با ظرفیت بیشتر انتخاب شود. اکسیژن سازهای خانگی، 5 تا 10 لیتر در دقیقه اکسیژن را بهطور مداوم برای بیمار، فراهم میکنند. اکسیژن سازهای قابل حمل توانایی کار با برق AC و DC و باتری را دارند.

اکسیژن ساز سدان مد خانگی با برق کار کرده و فاقد باتری و یا سیلندر ذخیره است و به محض قطع شدن برق عمل دستگاه متوقف میگردد. کمپرسور موجود در دستگاه اکسیژن ساز، فشار و درصد اکسیژن را در محفظهها بالا برده و خلوص اکسیژن داخل آنها را به 94 درصد و فشار آنرا به حدود 230 میلیمتر جیوه میرساند. این سیستم توسط سنسورهای فشار بسیار حساس داخل دستگاه دم و بازدم بیمار را تشخیص میدهد و در هنگام دم اکسیژن را خارج و در هنگام بازدم آنرا قطع مینماید. در نتیجه، ممکن است در تنفس دچار مشکل شوید و اکسیژن تراپی از طریق دستگاه اکسیژن ساز می تواند به بیمار کمک کند. معمولاً درمان این بیماری فشار جریان هوای همواره مثبت (CPAP)، کاهش وزن و ورزش است، اگرچه ممکن است برخی از افراد مبتلا به آپنه خواب به اکسیژن تراپی نیاز داشته باشند. به گزارش خبرگزاری موج، سید پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان از تخصیص هزینه مورد نیاز برای خرید 12 دستگاه اکسیژن ساز بیمارستانی و 1000 دستگاه اکسیژن ساز خانگی از سوی این بنیاد برای تامین تجهیزات مورد نیاز مراکز درمانی درگیر کرونا خبر داد. مازاد اکسیژن تنفس شده از طریق ریهها در پلاسمای خون حل شده و سپس توسط خون به هریک از قسمتهای بدن منتقل میشود.